Üniversite Mezunu ve İşsizlik

Özel Ders Ankara Üniversite Mezunu ve İşsizlik

Yayımlanma Tarihi 3.11.2018


Üniversite Mezunu ve İşsizlik

Üniversite Mezuniyeti ve İşsizlik

Ülkemizde YKS Sınavına giren 2.238.654 aday her yıl belli bir Ankara Üniversitesine girmek için yarışmakta ve ilk 50 bine girmediğiniz sürece Odtü, Hacettepe, Ankara, Gazi Üniversitelerinde iyi bölümlerini tutturmak oldukça zor olmaktadır. Ülkemizde diplomalı işsizlerin oranı TÜİK 2017 Ekim verilerine göre 12.8 dir.Şirketler ilk 10-15 üniversite dışındaki üniversite mezunlarını öncelikle istihdam etmiyor yani yeni mezun olan adayların Yeni mezunken 2-3 yıl deneyim soran şirketlerin Yukarıda adı geçen üniversitelerden mezun adaylara daha sıcak baktığı görülüyor. Yapılan bazı araştırmalar bunun tersini söylese de maalesef bu algı değişmiyor. Yani Kırıkkale üniversitesinden mezun bir  mühendis ile Odtü mezunu bir mühendisin ilk mezun oldukları anda iş bulma ihtimaline bakınca Odtülü adayın ki daha fazla görünüyor.Çünkü işveren o öğrencinin sınav sistemi ve üniversitenin verdiği eğitimle doğal seçilimle geldiğini biliyor.Tabi Yüksek Lisans ve Master Yurt dışı üniversitelerden mezun olmak durumları da bu gibi aday tercihlerinde etken bunu yanında Genel İngilizce Hatta Mezunu en hızlı iş bulan üniversiteler hangileri? diye sizler için araştırdık

Sabancı Üniversitesi %100 ile ilk sırada yani bu üniversiteye girmek demek işsiz kalma ihtimalinizi 0 a indirgiyor.Muhtemelen Sabancı topluluğu içerisinde bulunan grup şirketlerin insan kaynakları departmanları ile ortak yürütülen projelerle sabancı üniversitesi mezunu öğrenciler bu şirketlerde iş imkanı bulabiliyor.

Odtü %90,35 bu oranı görünce kalan %10 luk dilimdeki mezunlarında mevcut iş imkanları içerisnde sağlanan olanakları beğenmediği ya da kendi tercihleri olduğu için çalışmadıklarını söylemek mümkün olabilir.

Listemizin üçüncü sırasında %90,23 le Boğaziçi var şarşırdık mı hayır !!!

Sonra İtü geliyor .%89,53

Sonra Koç Üniversitesi geliyor %81,87

Sonra Yıldız Teknik geliyor.%77,84 ile

Sonra Tobb, Acıbadem, Bilkent, Yeditepe, Okan diye liste devam ediyor buradaki oranlarda %70 yani bunu bilen bilinçli veliler ve öğrenciler de bu gibi yazıları okuyarak öğrencilerini yarışta daha öne geçirmek için Dershane,Özel Öğretim Kurslarını tercih ediyorlar.Dershane okul dışında ücreti karşılığında ders veren kuruluştur. Bir de deneyimli uzman öğretmenlerce Özel Ders te verilerek öğrenciler sınava hazırlanmaktadır.Bu anlamda Dershanelerle ilgili araştırma yapılırken birçok konuda özen göstermek gerekiyor. Ankaranın En İyi Dershanesi ya da Kızılayın En İyi Dershanesi olarak Google da trend olan aramaların sebebi sanırım bu aileler ve öğrenciler ne zaman bu listenin tepesinde başka üniversiteleri görürse o zaman sanırım sınavlarının eleme yarışlarının bir anlamı kalmaz sınavları kaldırsak ta üniversitelerin mezun işsiz oranlarını düşürmediğimiz sürece bunu bilen veliler ve öğrenciler sınava hazılrnana rakiplerini geçmek için çaba göstereceklerdir.

R.N 03.11.2018